Założenie fundacji czy stowarzyszenia stawia przed nami nowe wyzwania. Trzeba oprócz idei i chęci pomagania stworzyć jej prawne założenia. Można porównać to do robienia tortu – ma pięknie wyglądać i fantastycznie smakować tylko… trzeba najpierw upiec biszkopt i znaleźć odpowiednie składniki na krem. A być może krem nie będzie potrzebny?

Założenie organizacji to nie tylko dokumenty!

Większość osób zakładających organizacje pozarządowe ma najpierw misję – chce działać. To niezwykle ważne, ale dopiero po założeniu organizacji okazuje się, że… to nie wszystko. W ramach naszych działań często spotykamy się z organizacjami, które pogubiły się pomiędzy misją a dokumentami. Organizacjami, które nie mają wdrożonych niezbędnych dokumentów, nie wiedzą, że należy składać sprawozdania czy nawet prowadzić księgowość. Trafiamy na organizacje, które zakładali prawnicy, tworzyli statut, rejestrowali w sądzie tylko… nikt nie powiedział, co po rejestracji.

Rejestracja organizacji to nie tylko wypełnienie odpowiednich dokumentów, sporządzenie statutu i wysyłka całej papierologii do sądu. To także kształtowanie podstawowych wewnętrznych zasad działania, przemyślenie sposobów finansowania organizacji, zapewnienie praw autorskich i majątkowych do logo. Każda organizacja musi posiadać pewien “pakiet” wewnętrznych dokumentów, jak polityka rachunkowości, zasady przetwarzania danych osobowych ale i określony sposób komunikowania się wewnątrz niej.

Czym się zajmujemy?

Założenie fundacji czy stowarzyszenia dla nas to zawsze nowe wyzwanie. Każdy tego typu projekt traktujemy indywidualnie, choć w większości przypadków działamy według poniższego schematu:

  1. Zweryfikowanie chęci i motywacji założenia organizacji;
  2. Omówienie obowiązków spoczywających na zarządzie po utworzeniu organizacji;
  3. Przygotowanie wstępnej dokumentacji organizacji;
  4. Przygotowanie strategii działania i pozyskiwania dochodów na pierwsze miesiące działania organizacji;
  5. Przeprowadzamy zebranie założycielskie lub prowadzimy fundatorów krok-po-kroku w procesie zakładania;
  6. Przesyłamy i monitorujemy cały proces zakładania organizacji;
  7. Po założeniu organizacji szkolimy z podstawowych zadań zarządu i wprowadzamy niezbędne procedury jednocześnie tłumacząc ich potrzebę.

Jak zacząć współpracę?

Skontaktuj się z nami za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego. Gdy tylko otrzymamy Twoje zgłoszenie skontaktujemy się z Tobą w dogodny sposób. Porozmawiamy o Twoich założeniach dla nowej organizacji.  Przygotujemy plan, aby założenie organizacji z naszą pomocą było nie tylko “odpracowaniem” papierologii, ale w szczególności cennym szkoleniem. Bo przecież nie sposób założyć organizację dla sztuki – trzeba ją założyć i umieć pociągnąć ten wózek.