Bezpieczeństwo danych osobowych oraz ich odpowiednie zabezpieczenie przed wyciekami.

Dlaczego trzy kopie zapasowe?

Nigdy nie możemy być pewni, czy ostatnio wykonana kopia jest odpowiednia do odzyskania plików. Jeżeli wykonujemy kopie na zewnętrznym dysku, który jest stale podłączony do komputera – może dojść do sytuacji, gdy ransomware czyli program, który zaszyfruje nasze pliki, by uzyskać okup – również zaszyfruje nam dysk kopii zapasowej. Może się również zdarzyć, że płyta lub dysk został uszkodzony. Mając jedną kopię – jesteśmy „ugotowani”. Robiąc kopie pamiętaj też, aby sprawdzić, czy jesteś w stanie odzyskać. Bo nawet trzy kopie, lecz bez dostępu to tak, jakby nie mieć żadnej kopii.

Dlaczego dwie lokalizacje?

Gdyby doszło do pożaru lub jakiegokolwiek innego zdarzenia bezpośrednio w naszej organizacji – sprawne odzyskanie plików mogłoby nieco potrwać lub być kosztowne. Przechowywanie w innej lokalizacji np. specjalnej usłudze backup online lub po prostu poza organizacją na zaszyfrowanym dysku pozwoli, by czas unieruchomienia naszej „bieżącej” działalności będzie jak najkrótszy.

Jedna offline?

Pisałem już wyżej o ataku oprogramowania ransomware. Jeżeli myślisz, że to zagrożenie Ciebie nie dotyczy, przeczytaj historię poniżej. Oni też tak myśleli.

Czwartek około godziny 19:00. Dzwoni do mnie przedstawicielka jednej z poznańskich fundacji. „Marcin, straciliśmy wszystkie dane w naszej organizacji. Nie mamy nic, pomożesz nam odzyskać?” Pytam się, jak się to stało? „Mieliśmy wirusa, który nam wszystko zaszyfrował. Robiliśmy kopię zapasową na dysku sieciowym ale to nic nie dało”. Typowy atak ransomware. Ich dotknęła prawdopodobnie „NotPetya”. „Straciliśmy całe 5 lat działania fundacji, zdjęcia, dokumenty, faktury – nawet projektowe rzeczy – nie ma”. Nasze działanie? Zaproponowałem, aby zabezpieczyć dyski, a do komputerów zakupić nowe. Niestety dane księgowe trzeba było odtworzyć, podobnie jak i resztę dokumentów. Kopia zapasowa była, lecz robiona w sposób nieco niezgodny ze sztuką. Dysk sieciowy może być zabezpieczeniem dla danych i miejscem kopii zapasowej – pod warunkiem, że jest odpowiednio skonfigurowany i regularnie wykonywana jest jego kopia zapasowa. Ot – na wszelki wypadek.

Jak często robić kopie zapasowe? Tak często, jak długo zajmie Tobie i Twojej organizacji odzyskanie danych stworzonych od ostatniej kopii. W NGO360 robimy kopię codziennie, dodatkowo tygodniową i miesięczną na zewnętrznych nośnikach offline.

Jeżeli na którekolwiek pytanie odpowiedziałaś/łeś „nie wiem” albo „ nie” – to czas to zmienić. Skontaktuj się z nami: kontakt – razem zmienimy to, by i Twoja organizacja była bardziej odporna na próby wykradzenia danych.

Strony: 1 2 3