W środowisku NGO-sów wrze. Od tego roku każda z organizacji musi przesłać deklarację CIT-8 w wersji elektronicznej. W dodatku musi ona zostać opatrzona kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Nie można jej przesłać za pośrednictwem platformy e-PUAP. Wyjaśnimy i rozwiejmy kilka wątpliwości, bo sprawa niezwykle ważna jest nieco rozdmuchiwana.

Czy nie mogę złożyć deklaracji papierowo?

Nie, każda z organizacji musi złożyć w wersji elektronicznej. Papierowe nie będą przyjmowane.

Jak przesłać deklarację?

Najprościej wykorzystując formularz elektroniczny oraz aplikację eDeklaracje, bezpłatnie udostępniane przez Ministerstwo Finansów. Formularz należy otwierać w programie Adobe Acrobat Reader. Szczegóły – tutaj.

Nie mam podpisu elektronicznego?

Nic nie szkodzi. Wystarczy, że poprosisz kogokolwiek, kto ma podpis elektroniczny. Może być to księgowy, pracownik administracji (urzędnik – podpis elektroniczny być może będzie miał w formie pozwalającej mu korzystać z niego do celów prywatnych) czy przedsiębiorcy. Podpis był niezbędny do złożenia deklaracji PIT-11 w tym roku, więc istnieje duże prawdopodobieństwo, że kilka osób, które znasz już taki podpis posiadają.

Czy podpis elektroniczny musi mieć cały zarząd?

Do wysłania CIT-8 NIE. Wystarczy, że będzie miała go jedna osoba, nawet niekoniecznie związana z zarządem organizacji.

Co zrobić przed wysyłką?

Najlepiej zrób to już dzisiaj. Należy do urzędu skarbowego złożyć UPL-1, w którym podasz dane osoby podpisującej się pod deklaracją. W formie papierowej – wersja elektroniczna przysparza czasem problemy w urzędzie skarbowym (wiem z własnego doświadczenia). Nawet jeżeli jesteś jedynym członkiem zarządu – musisz wystawić UPL-1 na swoje dane, by US miał Twój PESEL w bazie upoważnionych do elektronicznego podpisywania deklaracji.

Nie czekaj na ostatnią chwilę – przetworzenie UPL-1 może potrwać. Jeżeli masz wieloosobową reprezentację – podpisy na tym dokumencie muszą odpowiadać sposobowi reprezentacji.

Wystawienie UPL-1 nie jest obciążone opłatą skarbową za udzielenie pełnomocnictwa.

Czy muszę teraz kupić podpis elektroniczny?

Niekoniecznie. Jeżeli nie prowadzisz działalności gospodarczej to Twoja organizacja może obyć się bez niego. Zwłaszcza, że już od marca 2019 roku wydawane będą dowody osobiste z warstwą umożliwiającą korzystanie z podpisu elektronicznego ZA DARMO (po wyłącznie zakupie czytnika).

Czy osoba trzecia dla organizacji wysyłająca CIT-8 ponosi odpowiedzialność za jego treść?

Z tego co wiemy – nie. Tutaj odpowiedzialność za błędy spoczywa na osobie, która prowadzi księgowość no i całym zarządzie organizacji.

 

Podsumowując.

Podpis pod deklaracją składa JEDNA osoba. Najpierw należy wysłać UPL-1 podając dane osoby podpisującej dokument. To jednorazowa czynność i ze względów technicznych wymagana również dla członków zarządów organizacji.

Nasi klienci – NGO z Poznania mogą liczyć na nasze wsparcie w wysyłce deklaracji przez Internet. Wystarczy, że skontaktują się ze swoim doradcą. Nie jesteś naszym klientem? Napisz do nas!

Źródła:

  1. Ministerstwo Finansów;
  2. podatki.gov.pl;
  3. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (e-dowód i e-PUAP).